Baidarių ir kanojų slalomas

Tai  baidarių  ir kanojų  slalomas

Baidarių ir kanojų slalomas yra varžybos, kuomet baidarių ir kanojų irkluotojai, kuo greičiau turi įveikti tekančio vandens atkarpą (trasą)  padarydami,  kuo mažiau klaidų. 

Taisyklės: trasoje turi būti  18 – 25 vartai. Vartai, tai dvi  virš vandens kabančios apvalios dryžuotos  karteles su pažymėtu vartų numeriu.Vartai yra pasroviniai (balti-žali), kuriuos reikia praplaukti pasroviui ir priešsroviniai (balti- raudoni), kurie įveikiami prieš srovę. Priešsrovinių vartų turi būti trečdalis, ne mažiau 6 vartų.

Trasa- tai naturalaus vandens telkinio (upės) arba dirbtinio kanalo sraunaus vandens atkarpa nužymėta vartais.

Įveikiant trasa sportininkas pagal savo galimybes  pasirenka trumpiausią ir greičiausią kelią tarp bangų,  kitų naturalių ir dirbtinų kliūčių.

Sportininkui palietus vartus skiriamos baudos – 2sek. bauda palietus vartų karteles baidare, irklu ar kūnu, 50 sek. bauda neteisingai juos įveikus. Sportininko rezultatas, gaunamas sudėjus baudų ir trasos įveikimo laikus.

Inventorius

Baidarių ir kanojų slalomo varžybose plaukiama kajakais (K)  ir kanojomis (C).Kajake irkluotojas  sėdi ir irkluoja dviejų menčių irklu. Kanojoje irkluotojas klūpi ant  kelių ir irkluoja vienos mentės irklu. Kajakas gali būti tik vienvietis, kanoja- vienvietė ir dvivietė. Baidarės turi atitikti matmenų ir svorio reikalavimus. Sportininkai dėvi gelbėjimo liemenes ir šalmus.

Baidarės kaip ir irklai gaminami iš  anglies ar  kevlaro pluošto ir epoksidinių dervų, tai yra labai lengvos ir tvirtos “ High-Tech“ aukštos technologijos dirbtinės medžiagos.

 Varžybos

Baidarių ir kanojų slalomo  varžybos  vyksta  nuo 1935 metu.Pasaulio čempionatai vyksta  nuo 1949 metų.Baidarių ir kanoju slalomas  yra olimpinė  sporto šaka.

Kasmet organizuojami  Europos  jaunių  ir  suaugusių čempionatai , Pasaulio taurės varžybos .Pasaulio jaunių ir suaugusių  čempionatai vykstai kas du metai.Juos organizuoja tarptautine irklavimo federacija (ICF).

Lietuvoje nuo 1981 metų organizuojami Lietuvos čempionatai. Vyksta Lietuvos taurės varžybos, Lietuvos  jaunių  pirmenybės, Kauno, Alytaus, Vilniaus miestų baidarių ir kanojų slalomo pirmenybės.

Lietuvoje pagrindinės varžybos organizuojamos Vokės upėje, Grigiškėse.

Varžybos vyksta tokiose baidarių klasėse.

Kajakais irkluoja vyrai K-1 (vienvietis kajakas) ir moterys K-1M (vienvietis kajakas) klasės, kanojomis irkluoja vyrai C-1 (vievietės kanojos) ir C-2 (dvivietės kanojos) klasėse, bei moterys C-1M klasėje.

Taip pat vyksta varžybos ir komandinėse baidarių  klasėse, plaukiant trasą 3  baidarėms kartu, tai būtu 3*K-1,

3*K-1M, 3*C-1, 3*C-1M, 3*C-2 klasėse.